لطفا منتظر بمانید ...

بلیط ارزان هواپیما و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


از قدیم گفتن «هیچ ارزانی بی حکمت نیست»، اما ما امروز می‌خواهیم نشان دهیم که بلیط ارزان هواپیما می‌تواند مستثنا از این حرف باشد. کسانی که سابقه مسافرت با هواپیما و انواع مختلف پرواز مانند چارتر و سیستمی را داشته‌اند، می‌دانند که نحوه پرداخت قیمت بلیط در آنها با یکدیگر متفاوت است و تحت تأثیر شرایط مختلفی قرار دارد. این شرایط در نهایت باعث می‌شود که قیمت بلیط هواپیما تحت تأثیر قرار گرفته و ما با اصطلاحاتی مانند بلیط ارزان هواپیما یا چارتر لحظه آخری ارزان قیمت مواجه شویم. برای کسانی که عاشق سفر به شهر مشهد و کیش هستند، بلیط ارزان مشهد و بلیط ارزان کیش جذابیت بیشتری دارد.
حال اگر شما هم می‌خواهید از این موضوع به شکل مناسبی استفاده کنید و با جوانب مثبت و منفی بلیط هواپیما ارزان آشنا شوید، این مطلب را با ما تا انتها همراه باشید.

چرا به یک بلیط می گوییم بلیط ارزان هواپیما

بلیط ارزان هواپیما

قبل از هر چیزی باید بدانیم که دلیل استفاده از لفظ بلیط ارزان هواپیما چیست؟ اولین کاری که باید بکنیم این است که به همان ضرب المثل قدیمی بسنده کنیم و در نظر بگیریم که پروازهای بی کیفیت می‌توانند در قالب بلیط های ارزان قیمت باشند. اما این فقط یک جنبه از پرواز هواپیما و بلیط هواپیما است و بهتر است نگاه مثبتی به این موضوع داشته باشیم. در حقیقت، بلیط های قیمت هواپیما به دلایل مختلفی به وجود می‌آیند که مهم‌ترین آن‌ها، نبود مسافر کافی برای پر کردن پرواز است.
جالب است بدانید که تبلیغ بلیط ارزان هواپیما اکثراً توسط آژانس‌های هواپیمایی و همچنین شرکت‌های مسافربری و گردشگری گذاشته می‌شود. به نظر شما جالب نیست؟! در نظر بگیرید که شما زرنگی به خرج داده‌اید و کلیه بلیط های هواپیما را از قبل خریده‌اید. از بخت بد، مسافر کافی برای پر کردن پرواز ندارید و کم کم متوجه می‌شوید که ضرر می‌کنید. اینجاست که به دست آوردن همان سرمایه اولیه برای شما بهتر از ضرر هنگفت است. پس ترجیح می‌دهید که بلیط ها را با قیمت پایین‌تری بفروشید.
اما گاهی شما با یک تبلیغات جالب به نام بلیط چارتری ارزان مواجه می‌شوید. این نوع بلیط هم در قالب بلیط ارزان هواپیما تعریف می‌شود و روال کار آن هم به همان صورت است. در واقع شرکت چارتر کننده توان پر کردن صندلی‌های هواپیما را نداشته و آنها را با قیمت پایین‌تر به مسافران واگذار می‌کند. حال اگر شما به عنوان مسافر شانس داشته باشید، می‌توانید یک پرواز بی دردسر و ارزان قیمت داشته باشید. حالا ببینیم بلیط های ارزان هواپیما به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

انواع بلیط ارزان هواپیما

مهم‌ترین معیار برای دسته بندی انواع بلیط ارزان هواپیما، استفاده از دلیل ارزان قیمت شدن بلیط است. در حقیقت عواملی که نتوانسته اند مسافر کافی برای هواپیما جمع کنند، عامل اصلی ارزان شدن بلیط هستند. بنابراین سه دسته کلی برای آنها وجود دارد:

بلیط چارتری ارزان

چارتر ارزان یکی از اصلی‌ترین و مهمترین دلایل ارزان شدن قیمت بلیت است. در واقع این یک پدیده بسیار رایج است که تنها در ایام تعطیلات و در نزدیک برخی مناسبت‌های خاص تعداد آنها کم می‌شود. چارتر ارزان قیمت بدین صورت است که یک شرکت گردشگری که در زمینه برگزاری تورهای مسافرتی فعالیت می‌کند، تعدادی یا برخی از صندلی‌های هواپیما را چارتر کرده و به دنبال فروش تور خود است. اگر این شرکت نتواند مسافر کافی یا همان گردشگر گیر بیاورد، مجبور می‌شود که بلیط خود را با قیمت کمتری فروخته که تحت عنوان بلیط چارتری ارزان شناخته می‌شود. همه این پروازها را میتوانید در سایت چارتر یکجا ببینید .

بلیط لحظه آخری

این نوع بلیط هواپیمای ارزان بسیار کمتر نسبت به بلیط های چارتر است، در هر صورت برخی از شرکت‌ها اقدام به فروش بلیط های لحظه آخری ارزان قیمت هواپیما می‌کنند. این نوع بلیط ها بیشتر در شهرهای بزرگ و پرتردد دیده می‌شود. طبیعتاً ما انتظار داریم که تعداد پروازها و مسافران به سمت جزیره کیش و شهر مشهد بیشتر از سایر شهرهای ایران باشد. اتفاقاً آژانس های مسافرتی هم به این موضوع فکر کرده‌اند و به همین دلیل تعداد پروازهای این شهرها بیشتر است. خوشبختانه یا متاسفانه! تعداد مسافر کافی برای پر کردن صندلی‌ها جمع نمی‌شود و اینجاست که بلیط های خود را با قیمت پایین‌تر می‌فروشند و ما را با واژه‌های بلیط ارزان مشهد و بلیط ارزان کیش آشنا می‌کنند!

چجوری بلیط ارزان پیدا کنیم

پیدا کردن بلیط ارزان هواپیما یک چالش نسبتاً سخت است که باید به موارد مختلفی توجه کنیم. برخی این بلیت‌ها را به عنوان بلیط شانس معرفی می‌کنند برخی آن‌ها را به فرصت‌طلبی خودمان ربط می‌دهد. تجربه ما نشان می‌دهد که شانس فقط یک فاکتور با تأثیر کم است و بیشتر این فرصت طلبی ماست که نتیجه کار را تعیین می‌کند. برای این مورد چهار پیشنهاد برای شما داریم:

خلاف جهت رودخانه شنا کن!

این موضوع کاملاً مشخص و روشن است و شما باید کاری کنید که یا بقیه افراد آنرا قبلاً انجام داده‌اند یا در حال حاضر آن را انجام نمی‌دهند. به عنوان مثال، انداختن زمان پرواز و تفریحی به انتهای تعطیلات که همه مردم در حال بازگشت هستند. در این حالت بلیط های رفت با قیمت پایین فروخته می‌شود تا هواپیما بتواند از بلیط های برگشت استفاده کند.   یک پیشنهاد دیگر! بیایید سفر کیش را در فصل تابستان انجام دهید. معمولاً در فصل تابستان تعداد مسافران جزیره کیش به شدت کم می‌شود و شما می‌توانید یک بلیط ارزان کیش به دست بیاورید. همین وضعیت برای شهر مشهد هم وجود دارد و پس از پایان برخی مناسبت های مذهبی مانند هفته وحدت، گرفتن بلیط ارزان هواپیما مشهد با همین روش انجام می‌شود.

وسط مشغله مردم برو تفریح!

این پیشنهاد برای کسانی است که محدودیتی از لحاظ زمانی در انجام سفر ندارند. به عنوان مثال، سعی کنید زمان پرواز خود را به روزهای وسط هفته بیاندازید که سایر مردم تمایل چندانی به پرواز ندارد. در حقیقت مشغله کاری و وضعیت پروازها نشان می‌دهد که قیمت بلیط ها در روزهای دوشنبه و سه شنبه ارزانتر از روزهای ابتدایی و انتهایی هفته است.

فرصت طلبی کن!

فرصت طلبی یعنی منتظر پروازهای چارتری و پروازهای لحظه آخری ماندن. البته برای این مورد شما باید از قبل برنامه ریزی کرده باشید و تمامی تجهیزات لازم را آماده کرده باشید. فرض بگیرید که تصمیم دارید یک سفر کاری یا تفریحی یک نفره به جزیره کیش داشته باشید و هنوز زمان آن را مشخص نکرده اید. بنابراین در یکی از سایتهای فروش بلیط، مانند سایت چارتر، عضو می‌شوید و صبر می‌کنید که قیمت بلیط های لحظه آخری و چارتر های لحظه آخری اعلام شود. بلافاصله بلیط را رزرو می‌کنید و به مسافرت می‌روید.

حوصله داشته باشید!

این مورد هم مانند مورد قبل است و به شما پیشنهاد می‌کنم که همیشه و در همه حال به سایتهای فروش بلیط دسترسی داشته باشید. حتی اگر این سایت‌ها امکان تماس با شما را داشته باشند، از آنها بخواهید که قیمت بلیط ها را به صورت روزانه یا به هر شکل دیگری به شما برسانند تا سر فرصت از آنها استفاده کنید.
داشتن حوصله در این مورد بسیار مهم است. این یعنی شما باید نسبت به انتخاب نهایی خودتان تا حد ممکن اعتماد کامل داشته باشید. کوتاهی در هر کدام از مراحل شناخت شرکت‌های فروشنده یا عجله در خرید بلیط ارزان قیمت نتیجه‌ای جز هدر رفتن سرمایه شما و احتمالاً فشار روحی و روانی زیاد نخواهد داشت. پس حتی اگر از طرف شرکت به شما بلیط ارزان قیمت پیشنهاد شد، حتماً از کیفیت و شرایط آن اطمینان کامل کسب کنید و سپس برای خرید آن اقدام کنید.

مواظب بلیط ارزان هواپیما باشید

ترجیح می‌دهیم که مطالب قبلی ما در مورد بلیط ارزان هواپیما شما را وسوسه نکرده باشد و شرایط منطقی و معقولی برای استفاده از این بلیط ها در نظر بگیرید. مطمئن باشید که در طول روز و در حین گشت و گذار در اینترنت بارها با جمله تبلیغی ارزانترین بلیط هواپیما مواجه خواهید شد. اما باید از این جمله تبلیغی به شدت بترسید. در واقع شما باید دلیل ارزان شدن قیمت بلیت را بفهمید. گاهی ممکن است یک شرکت پایین گرفتن قیمت بلیط را بخاطر کیفیت پایین خدمات خود انتخاب کرده باشد. این موضوع نشان می‌دهد که بلیط هواپیما ارزان روش خوبی برای شرکتهای با خدمات بی کیفیت است.
اما همین بلیط های ارزان ممکن است ابزار خوبی برای کلاهبرداران و شرکت‌های دروغین باشد.  مثلاً شما به سراغ یکی از این سایت‌ها رفته‌اید و یک بلیط را به صورت اینترنتی خریده‌اید. با مراجعه به محل پرواز تحویل مدارک متوجه می‌شوید که هیچ بلیطی به اسم شما صادر نشده است. اگرچه این کار بسیار ناپسند است، اما در هر صورت خود شما عامل اصلی این اشتباه هستید و باید بدانید که چه شرکت‌ها و سایت‌هایی در فروش بلیط معتبر هستند.

محل خرید بلیط هواپیما تا چه اندازه اهمیت دارد

حالا که به اینجا رسیدیم که شرکت فروشنده بلیط هواپیما تأثیر مستقیمی بر قیمت آن و کیفیت بلیط دارد، بد نیست نکاتی در مورد اهمیت محل خرید بلیت ذکر کنیم تا شما را نسبت به نتیجه کار و خریدتان بترسانیم. این یک حقیقت غیر قابل انکار است که بسیاری از ما با شنیدن واژه ارزان، از بسیاری از موارد مهم و تأثیر گذار چشم پوشی می‌کنیم. اما اگر یک شرکت خوب و استاندارد برای خرید بلیط ارزان هواپیما انتخاب کنید، چند امتیاز بزرگ برای شما خواهد داشت:

امکان مقایسه گزینه‌های بیشتر

یکی از مهمترین دلایلی که شما باید یک فروشنده معتبر برای بلیط انتخاب کنید این است که امکان مقایسه  گزینه‌های بیشتری را به شما می‌دهد. طبیعتاً پیدا کردن یک بلیط ارزان بین ۲۰ شرکت مسافربری بسیار بهتر از پیدا کردن بلیط بین سه شرکت مسافربری است. در حالت اول شما می‌توانید گزینه‌های متعددی را با هم مقایسه کنید و مطمئن شوید که در آن لحظه، ارزان‌ترین قیمت بلیط را به دست آورده‌اید. اما اگر تنها معیار شما همان ۳ شرکت باشد، احتمال اینکه بلیط های ارزان در بین آنها پیدا نشود وجود دارد و احتمالاً شما  یک بلیط گران‌تر را خواهید خرید. این قانون به خوبی در وب سایت چارتر رعایت شده و شما می‌توانید بلیط شرکت‌های مختلف را با اطمینان کامل با هم مقایسه کنید.

اطمینان بالا از بلیط

این یکی از مواردی بود که در بند مربوط به بلیط ارزان هواپیما شما را نسبت به آن ترساندیم. اگر شرکتی که انتخاب می‌کنید سابقه روشن و مشخصی داشته باشد و نظر سایر مشتریان نسبت به آن مثبت باشد، شما نیز با اطمینان بیشتری برای سفر آماده می‌شوید و هیچ نگرانی از لغو بلیط نخواهید داشت. حتی اگر بلیط چارتر لحظه آخری را رزرو کرده باشید، ممکن است برخی از شرکت‌ها امکان استرداد بلیط را برای شما فراهم کنند. این موضوع در گروه چارتر به خوبی پاسخ داده شده و سابقه ۵ ساله آنها معیار خوبی برای سنجش کارشان است و هم امکان استرداد بلیط های چارتری را به مشتریان دائمی خود می‌دهند.

پشتیبانی و پاسخگویی

پشتیبانی و پاسخگویی شرکت فروشنده بلیط برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌توانید هر لحظه و در هر زمانی با آنها تماس بگیرید. حتی ممکن است در فرآیند صدور بلیط شما مشکلاتی به وجود می‌آید یا به دلیل اختلالات سیستماتیک، کار شما کمی پیچیده شود. اگر از یک شرکت فروشنده خوب و مورد اعتماد استفاده کرده باشید، مطمئن باشید که به طور کامل در کنار شما خواهند بود تا مشکل را برطرف کنند و در صورت برطرف نشدن مشکل، تمامی خسارت شما را پرداخت می‌کنند. در گروه چارتر یک تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته فعال است که به سؤالات و مشکلات شما پاسخ دهند تا بتوانید پروازی بی دردسر داشته باشید.

امیدواریم به تمامی نکات و موارد مهم در رابطه با بلیط ارزان هواپیما پاسخ داده باشیم تا شما استفاده از آنها دچار مشکل نشوید. گروه چارتر به صورت ۲۴ ساعته و به طور کامل در کنار شما خواهند بود و بلیط هایی با درصد اطمینان بالا به شما عرضه خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.